Potęga zjawisk nieprzewidzianych

Nassim Nicholas Taleb pisze o ogromnym wpływie nieprzewidzianego. Wydarzenia i zjawiska, których nie można było się spodziewać, to tak naprawdę te o największym wpływie na losy świata oraz pojedynczych ludzi. Czarny Łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem (https://www.taniaksiazka.pl/czarny-labedz-jak-nieprzewidywalne-zdarzenia-rzadza-naszym-zyciem-nassim-nicholas-taleb-p-1367687.html) to książka poruszająca mnóstwo ciekawych aspektów rozwoju ludzkości, a także obecnego kształtu świata. Autor wskazuje co najmniej kilka przełomowych momentów, których istnienie wpłynęło na życie ówczesnych oraz współczesnych ludzi. Podaje czytelne przykłady, dzięki czemu książkę czyta się dosyć przyjemnie. A na pewno ze zrozumieniem. Można z niej wynieść naprawdę dużo wartościowych wniosków. Informacji, które pomogą nieco inaczej spojrzeć na rzeczywistość.

Czym są Czarne Łabędzie?

To wydarzenia, które wpłynęły na wielu ludzi, a których nie dało się wcześniej przewidzieć. Gdyby było inaczej, zapewne podjęto by środki zaradcze i w konsekwencji uniknięto zaistnienia tych zdarzeń. Wystarczy wspomnieć zamachy terrorystyczne, dojście dyktatorów do władzy czy wielkie kryzysy gospodarcze. Z perspektywy czasu ludzie szukają wytłumaczenia dla tych zdarzeń, co jest kolejną ważną cechą każdego tytułowego Czarnego Łabędzia. Po co zatem czytać książkę Nassima Nicholasa Taleba? Czy ma to jakiś sens, skoro tak naprawdę ludzkim losem w znacznym stopniu rządzi to, co nieprzewidziane, a często i przypadkowe? Otóż książka Czarny Łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzania rządzą naszym życiem poza wyjaśnieniem ważnego zjawiska, uczy także:

  • szerszego patrzenia na rzeczywistość,
  • radzenia sobie z niewiedzą oraz tym, co trudne lub niemożliwe do przewidzenia,
  • dostrzegania błędów w długoletnich prognozach.

Co można zrobić?

Autor Czarnego Łabędzia. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem nie pozostawia czytelnika w poczuciu beznadziei czy całkowitej niemożności wpływania na swój los. Z jego książki wyłania się co prawda wniosek, że wielu kluczowych momentów w historii jednostki, kraju czy całego globu nie dało się przewidzieć. Jednocześnie Nassim Nicholas Taleb udowadnia, że szansa zaistnienia gwałtownych przemian o niepewnych skutkach maleje w społeczeństwie świadomym takiego ryzyka. Po lekturze wspomnianej książki ma się narzędzia, sprzyjające rozwojowi własnej świadomości. Można się lepiej zorientować, co jest faktem, a co tylko mydleniem oczu. Ponadto czytelnik zdobywa wiedzę, jak w świecie opartym na dezinformacji wyłapywać wiadomości naprawdę istotne.

Boże Narodzenie obraz przez pvproductions - pl.freepik.com